REGIONAL DISTANT STUDENT
CONVENTION 2022 Winners

6-7 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia

Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia

Vladivostok International School, Russia

Vesnushki School, Minsk, Belarus

8-18 years old

Russian Dictation

8-9 years old

Muravski Timur (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Naumenko Elena (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Semchenko Matvey (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Tsybyakova Veronika (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Azarenko Timur (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

10-12 years old

Shinkevich Yan (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Hlebosolova Alena (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Pavlov Alexander (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Staritsin Dmitriy (Vladivostok International School, Russia)

Bahrami Elizabeth (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Ponomareva Zlata (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Nguyen Duc Thuan (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Provorova Anastasia (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Bui Viet Anh (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Kirpichnikov Grigorii (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Rubin Gregory (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Samcheleeva Alla (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Kim Seongmin (Vladivostok International School, Russia)


Poetry Writing (English language)

10-12 years old

Khazov Igor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Shchadin Demid (Vladivostok International School, Russia)

13-18 years old

Cha Yehee (Vladivostok International School, Russia)

Singh Kajjal (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)


Short Story Writing (English language)

10-12 years old

Chokra Grisha (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Uspenskaya Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Bykov Saveliy (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

13-18 years old

Kim Seongmin (Vladivostok International School, Russia)

Cha Seong Min (Vladivostok International School, Russia)


Poetry Writing (Russian language)

10-12 years old

Forkachev Evgeny (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Sorokina Maria (Vladivostok International School, Russia)

Boris Vitalia (Vladivostok International School, Russia)

Paimtseva Anastasiya (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Short Story Writing (Russian language)

8-9 years old

Ignatovich Miroslava (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Ivanova Tatyana (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Muravjeva Liliya (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

10-12 years old

Izvekov Roman (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Bykov Saveliy (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

13-18 years old

Sorokina Maria (Vladivostok International School, Russia)

Gramadskikh Daria (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Kim Valeriy (Vladivostok International School, Russia)


Website Design (Russian language)

10-12 years old

Uspenskaya Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Asadullayev Ilkin

Romanova Dariya (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Chebakov Vladimir (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)


English Spelling

8-9 years old

Semchenko Matvey (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Son Michail (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Noda Ryuichi (Vladivostok International School, Russia)

10-12 years old

Tomilova Ksenia (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Slepnev Sergey (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Chokra Grisha (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Balanon Jadon (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Kim Seongmin (Vladivostok International School, Russia)

Cha Seong Min (Vladivostok International School, Russia)

Nguyen Vinh Hung (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Ayuk Lily-Justin Beju (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)


Power Point Presentation (Russian language)

10-12 years old

Krainova Anastasia (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

10-12 years old

Khalmenov Aissultan (Gymnasium Arman, Shymkent, Kazakhstan)


Math Quiz (Russian language)

8-9 years old

Kozachek Ivan (Vladivostok International School, Russia)

Azarenko Timur (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Park So Yul (Vladivostok International School, Russia)

Kosilov Mark (Artem Kosilov)

Vshivkov Rodion (Vladivostok International School, Russia)

Tsybyakova Veronika (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Oh Yuna (Ekaterina Anistratova)

Galaktionova Valentina (International School of Tomorrow, Moscow)

Muravski Timur (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Park Ha Yul (Vladivostok International School, Russia)

Nekrasov Egor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Izmailov Miron (Vladivostok International School, Russia)

10-12 years old

Leikind Aleksey (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Gorohov Artem (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Razuieva Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Morozov Mikhail (Vladivostok International School, Russia)

Chudinov Vadim (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Ogurtsov Daniil (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Kuimova Maria (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Hlebosolova Alena (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Bakhteev Artyom (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Kilmakov Fyodor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Pavlov Lev (Vladivostok International School, Russia)

Balaeva Anna (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Dolgorukov Mark (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Iurovskikh Karina (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Vlasov Artyom (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Gaevskiy Ilia (Vladivostok International School, Russia) 65


Photography Black & White - Scenic

8-9 years old

Malyshev Maxim (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Selin Daniil (Maria Selina)

Golovachev Miron (Vladivostok International School, Russia)

10-12 years old

Koziukova Liza (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Slepnev Sergey (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Gorokhov Michael (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Melezhik Ksenia (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Kopylov Vadim (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Provorova Anastasia (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Samcheleeva Alla (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Aksyonova Maria (Vladivostok International School, Russia)


Photography Black & White - Still Life

8-9 years old

Ivanova Tatyana (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Tsybyakova Veronika (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Shirochenko Olga (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

10-12 years old

Golubkova Olga (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Baydemir Gokce (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Lopatina Yana (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Photography Color - Plants and Animals

8-9 years old

Malyshev Maxim (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Selin Daniil (Maria Selina)

Nechaeva Maria (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Oh Yuna (Ekaterina Anistratova)

10-12 years old

Likhodiy Mark (Grigoriy Likhodiy)

Stolyarchuk Lev (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Botokaraeva Kira (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Tereschenko Mariya (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Skoptsova Alina (Vladivostok International School, Russia)

Ponomareva Zlata (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Photography Color - Character Trait Picture

8-9 years old

Nepomnyashchaya Sophia (International School of Tomorrow, Moscow)

Galaktionova Valentina (International School of Tomorrow, Moscow)

Balanon Jadriel Yuel (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

10-12 years old

Razuieva Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Khalmenov Aissultan (Gymnasium Arman, Shymkent, Kazakhstan)

Manocha Cherish (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Samcheleeva Alla (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Shih Yu Enoch (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Oskolkova Irina (Vladivostok International School, Russia)


Photography Color - Special Effects

8-9 years old

Vozniy Sergey (Vladivostok International School, Russia)

Golovachev Miron (Vladivostok International School, Russia)

Balanon Jadriel Yuel (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

10-12 years old

Korovina Darya (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Dolgorukov Filipp (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Stankevichius Dominykas (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Oskolkova Irina (Vladivostok International School, Russia)


Music Vocal - Solo (Russian language)

8-9 years old

Nagornykh Egor (Vladivostok International School, Russia)

Luzanova Melissa (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

10-12 years old

Paramonova Varvara (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Music Vocal - Solo (English language)

8-9 years old

Joldosh Aiar

Son Michail (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Ajayi Inioluwa (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

10-12 years old

Dolgorukov Mark (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Kashuupulwa Denzel (International School of Tomorrow, Moscow)

Zorina Olga (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Music Vocal - Duet (English language)

8-9 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Chokra Jitesh Ram
Daniel-Abu Daniel

10-12 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Nguyen Van Tung Lam
Balanon Jadon

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Luneta Pezo Mutando
Ndashe Kabesha


Music Vocal - Trio (English language)

8-9 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Daniel-Abu Daniel
Singh Arav
Balanon Jadriel Yuel

10-12 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Nguyen Van Tung Lam
Li Kaizhui
Balanon Jadon

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Khanna Prince
Gagmon Singh Taroj Ratra
Chopra Girik


Music Instrumental - Piano Solo

8-9 years old

Oh Yuna

Naumenko Elena (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Chernykh Victoria (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

10-12 years old

Joldosh Aiana

Paramonova Varvara (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)

Li Kaizhui (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Samcheleeva Alla (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Provorova Anastasia (Lyceum # 17, Vladimir, Russia)


Expressive Reading (Russian language)

8-9 years old

Izmailov Miron (Vladivostok International School, Russia)

10-12 years old

Vorontsov Mark (Vladivostok International School, Russia)

13-18 years old

Bahrami Elizabeth (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)


Expressive Reading (English language)

8-9 years old

Zakharov Fyodor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Sosnina Nicole (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Efremova Lisa (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

10-12 years old

Khazov Igor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Joldosh Aiana

Khalmenov Aissultan (Gymnasium Arman, Shymkent, Kazakhstan)


Poetry Recitation (Russian language)

8-9 years old

Vinnizki Saveli (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Gimaev Markel (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Muravski Timur (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

Gorbachev Yan (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

10-12 years old

Razuieva Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Koryakova Irina (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Chebaganov Matveyi (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

13-18 years old

Bahrami Elizabeth (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Sorokina Maria (Vladivostok International School, Russia)


Poetry Recitation (English language)

8-9 years old

Nechaeva Maria (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Goldobina Victoria (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Park So Yul (Vladivostok International School, Russia)

10-12 years old

Karacharov Stephen (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Botokaraeva Kira (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Uspenskaya Nastya (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)


Clown Act

8-9 years old

Ajayi Inioluwa (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Chawla Amrit Pal Singh (International School of Tomorrow, Moscow)

10-12 years old

Forkachev Evgeny (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)


National Dances solo

8-9 years old

Chawla Bikramjit (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Izmailov Miron (Vladivostok International School, Russia)

Ajayi Inioluwa (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

10-12 years old

Botokaraeva Kira (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Seilbek Altynay (Gymnasium Arman, Shymkent, Kazakhstan)

Khurana Kaur Ishika (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

13-18 years old

Belova Evangelina (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Surbir Singh Jiya (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)


National Dances duet

8-9 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Alieva Fidan
Singh Parag

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Balabaeva Maria
Nepomnyashchaya Sophia

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Jasmin Jasmin
Nitya NItya

10-12 years old

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Khanna Prince
Chopra Girik

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Luneta Pezo Mutando
Ndashe Kabesha

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Mumba Thabo
Adedokun Favour


Praise and Worship Dance solo

8-9 years old

Vinnizki Saveli (Vesnushki School, Minsk, Belarus)

10-12 years old

Cha Yewon (Vladivostok International School, Russia)

Tyan Daniel (Gymnasium Grace, Vsevolozhsk, Russia)


Praise and Worship Dance duet

8-9 years old

Vesnushki School, Minsk, Belarus
Azarenko Timur
Muravski Timur

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Naumenko Elena
Galaktionova Valentina

10-12 years old

Gymnasium Grace, Vsevolozhsk, Russia
Rakhimova Eleonora
Tyan Daniel

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Luneta Pezo Mutando
Ndashe Kabesha

International School of Tomorrow, Moscow, Russia
Mumba Thabo
Adedokun Favour


Math Quiz (English language)

8-9 years old

Singh Parag (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Son Michail (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Nepomnyashchaya Sophia (International School of Tomorrow, Moscow)

Nekrasov Egor (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Nasyrov Luka (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Tsybyakova Veronika (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Mokhammed Araf Akmed (International School of Tomorrow, Moscow)

Singh Guransh (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Belov Ivan (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Manocha Nishika (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

10-12 years old

Karacharov Stephen (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Bakhteev Artyom (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

Singh Ishan (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Chopra Girik (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Ogurtsov Daniil (Gymnasium # 94, Ekaterinburg, Russia)

13-18 years old

Song Boyan (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Shih De En (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Chun Huang (International School of Tomorrow, Moscow, Russia)

Международная школа завтрашнего дня топ-30 по рэнкингу частных школ Москвы по версии Форбс
Посмотреть